Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Позивач оскаржив постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності та покликався на те, що поліцейський неправильно зазначив фабулу порушення та не впевнився у дорожній обстановці, що потягло невірне застосування норм чинного законодавства.
Відповідно до постанови позивач здійснив зупинку ближче 10 метрів до перехрестя, чим порушив пункт 15.9 (ґ) Правил дорожнього руху України.
Позивач зазначав, що Правила дорожнього руху України він не порушував і не створював загрози безпеці дорожнього руху.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправною оскаржену постанову. Суд першої інстанції зазначив, що позивач пояснював, що він не міг здійснити стоянку ближче 10 метрів до перехрестя, оскільки знаходився на самому перехресті. Не можна притягнути особу до відповідальності за стоянку ближче десяти метрів до перехрестя на самому перехресті. Суд дійшов висновку, що поліцейський невірно зазначив фабулу порушення та не впевнився у дорожній обстановці, що потягло невірне застосування норм чинного законодавства, оскільки позивач допустив проступок, а саме зупинення транспортного засобу на перехресті з круговим рухом.
Касаційний адміністративний суд не погодився з таким вирішенням спору.
Суд вказав, що пунктом 15.9 «ґ» визначено, що забороняється зупинка на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на них пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга.
Відповідно до пункту 1.10 ПДР України перехрестя - це місце перехрещення, прилягання або розгалуження доріг на одному рівні, межею якого є уявні лінії між початком заокруглень країв проїзної частини кожної з доріг. Не вважається перехрестям місце прилягання до дороги виїзду з прилеглої території.
ВС зауважив, що ПДР України забороняють водію зупинку як на перехресті, так і ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини.
Тому, позивач, зупинившись на перехресті, порушив підпункт 15.9 «ґ» ПДР України. Порушення позивачем такого підпункту ПДР України зазначено поліцейським в Постанові.
Щодо доводів позивача про здійснення ним вимушеної зупинки внаслідок телефонного дзвінка, Верховний Суд зазначив, що згідно з пунктом 1.10 ПДР України вимушена зупинка - це припинення руху транспортного засобу через його технічну несправність чи небезпеку, яка спричинена вантажем, який перевозиться, станом учасника дорожнього руху, появою перешкоди для руху.
Верховний Суд вказав, що позивачем не доведено, що телефонний дзвінок був підставою для «вимушеної зупинки».
Тому ВС скасував судові рішення, а у задоволенні позову відмовив (постанова від 04.06.2020 у справі № 524/10050/16-а).