Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Уряд затвердив Порядок повернення майна чи відшкодування його вартості депортованим особам або у разі їх смерті спадкоємцям таких осіб. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 357.
Документ визначає процедуру повернення вилучених унаслідок депортації будівель, житлових будинків, іншого житла чи майна. Якщо будинок не зайнятий, а майно збереглося, то воно повертається або депортованим особам або у разі їх смерті спадкоємцям таких осіб.
Повертатимуть втрачене натурою, або ж відшкодовуватиметься вартість вилучених унаслідок депортації будівель чи іншого майна. Відшкодування здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в Державному бюджеті України, бюджеті Автономної Республіки Крим та бюджетах місцевого самоврядування, інших коштів, передбачених на такі цілі.
Аби повернути майно або отримати компенсацію, потрібно протягом 3 років з дня набуття статусу депортованого написати заяву.
Якщо майно, вилучене внаслідок депортації, перебуває на тимчасово окупованих територіях депортована особа або її спадкоємець мають право подати заяву до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання.
Після повного відновлення конституційного ладу України на зазначених територіях уповноважений орган протягом одного місяця передає заяву до уповноваженого органу за місцезнаходженням майна депортованої особи.
До заяви додаються копії:
1) паспорта громадянина України;
2) посвідчення особи, депортованої за національною ознакою;
3) довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
4) документів, що підтверджують право власності заявника на майно, а також інших документів (у тому числі архівних) про вилучення майна, його якісні характеристики (модель, марка тощо).
Для відшкодування вартості вилученого майна подаються такі документи:
для майна (крім земельних ділянок, вільних від забудов) – звіт про оцінку майна, складений відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»;
для земельної ділянки, вільної від забудов — звіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки, складений відповідно до Закону України «Про оцінку земель».