flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Хто має право вчиняти нотаріальні дії в Україні?

25 лютого 2025, 09:42

У кожного виникають ситуації, коли потрібно засвідчити справжність документів, підписів або ж укласти важливий договір. У таких випадках на допомогу приходять нотаріуси. Але хто ж має право виконувати ці нотаріальні дії?

Хто може вчиняти нотаріальні дії?

Згідно зі статтею 1 Закону України від 2 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» (далі – Закон № 3425), нотаріальні дії в Україні можуть вчиняти кілька категорій осіб, а саме:

  1. Нотаріуси – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Саме вони найчастіше засвідчують різноманітні документи: від договорів купівлі-продажу до заповітів.

  1. Посадові особи органів місцевого самоврядування – у невеликих населених пунктах, де немає нотаріусів, окремі нотаріальні дії можуть вчиняти уповноважені посадові особи місцевого самоврядування, наприклад, старости сіл. Однак згідно ст. 37 Закону №3425 коло їх дій є дещо обмеженим.
  2. Консульські посадові особи – якщо ви перебуваєте за кордоном, засвідчити документи можуть консульські посадові особи дипломатичних установ України.
  3. Посвідчення заповітів і довіреностей, прирівняних до нотаріальних, може провадитись особами, вказаними у статті 40 Закону № 3425.

    Які нотаріальні дії найпоширеніші серед громадян?

    Нотаріуси мають право здійснювати широкий спектр юридично значущих дій, а серед найпопулярніших послуг:

    • посвідчення правочинів – договорів купівлі-продажу, дарування, заповітів, довіреностей тощо.
    • засвідчення справжності підпису на документах – це потрібно для деяких офіційних заяв, контрактів та інших юридичних паперів.
    • засвідчення вірності копій документів – підтвердження того, що копія відповідає оригіналу.
    • видача свідоцтв про право на спадщину – оформлення спадкових прав після смерті особи.
    • вчинення виконавчих написів на боргових документах – примусовий механізм стягнення боргів без судового розгляду.

    Варто зауважити, що нотаріальні дії мають юридичну силу та є обов’язковими для виконання, а нотаріус несе відповідальність за законність та правильність вчинених ним дій.

    Джерело