flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Щодо обставин, які є підставою для звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею на поруки - ККС

10 грудня 2024, 11:51

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду у справі №671/1742/23 виснував правову позицію щодо обставин, які є підставою для звільненні особи від кримінальної відповідальності з передачею на поруки.

ККС ВС вказав, що з матеріалів кримінального провадження вбачається, що до місцевого суду надійшло клопотання від трудового колективу  про звільнення особи від кримінальної відповідальності та передачу останнього їм на поруки, що підтверджується протоколом загальних зборів трудового колективу.

 

Про щирість каяття особи свідчить і поведінка її після вчинення злочину. Якщо особа сприяє розкриттю скоєного нею злочину (викриває співучасників, видає знаряддя та засоби вчинення злочину, видає або допомагає в розшуку майна, здобутого злочинним шляхом, надає інші докази тощо), добровільно відшкодовує завдані збитки або усуває завдану шкоду, такі дії об`єктивно підтверджують щире каяття особи.

 

Тому, судами вірно враховано поведінку особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, те, що він повністю визнав свою винуватість, під час судового розгляду та під час досудового розслідування вживав заходи щодо добровільного відшкодування завданої шкоди потерпілим, що підтверджується заявами  чотирьох потерпілих про відсутність претензій до нього, платіжними документами про переказ грошових коштів потерпілим та про сплату медичних послуг на користь  ще одного потерпілого .

Також вказана особа вживав заходів для відшкодування збитків  іншій потерпілій, переказавши їй 
35 000 грн, що підтверджується платіжкою АТ КБ «Приватбанк» від 21 січня 2024 року.

 

Крім того, системний аналіз кримінального закону свідчить про те, що щире каяття особи можливе на будь-якій стадії кримінального процесу. Для визнання щирого каяття обставиною, яка пом`якшує покарання, не має значення, на якій стадії воно відбулося, головне встановити фактори, які б свідчили про справжність, щирість каяття.

 

З огляду на зазначені обставини, суди дійшли обґрунтованого висновку про наявність в діях особи щирого каяття та про можливість застосування до нього такого інституту звільнення від кримінальної відповідальності як передача особи на поруки на підставі ст. 47 КК. Даних ставити під сумнів правильність висновків судів про наявність щирого каяття у діях особи немає.

З повним текстом постанови ККС ВС можна ознайомитися за цим посиланням

Джерело: Українське право