flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Мобілізація та праця: як зберегти своє робоче місце?

05 липня 2024, 13:08

За працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, мають зберігатися місце роботи та посада. 

Про це нагадали в інформагентстві Міноборони “АрміяInform”.

Так, Кодексом законів про працю України регламентується, що за працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, зберігається місце роботи та посада.

І це стосується всіх підприємств, установ, організацій, фермерських господарств, виробничих кооперативів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, а також фізичних осіб – підприємців.

Крім того, час проходження військової служби зараховується громадянам України до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Також до 19 липня 2022 року роботодавці повинні були виплачувати мобілізованим працівникам середню заробітну плату. Однак цю вимогу скасували. Такі виплати можуть залишатися тільки за ініціативою роботодавця і не є обов’язковими.

Як уникнути проблем?

Спершу потрібно негайно повідомити роботодавця про вашу мобілізацію та надати підтверджуючі документи. Зазвичай ТЦК надсилає на робоче місце довідку про мобілізацію, але бажано також надати документи особисто.

Це можуть бути:

  • військовий квиток з позначкою про призов на службу;
  • довідка від ТЦК;
  • витяг з наказу про зарахування до списків військової частини.

Роботодавець, у свою чергу, повинен видати наказ про увільнення від роботи або про звільнення від виконання обов’язків. Це не є звільненням з роботи.

Що робити, якщо мобілізованого звільнили?

Це є порушенням трудового законодавства. Можна звернутися до Державної служби з питань праці чи оскаржити рішення роботодавця в суді. Варто скористатися цим правом, адже ви виконуєте свій конституційний обов’язок, а роботодавець повинен виконувати свій.

Якщо ви маєте статус учасника бойових дій, юристи можуть безкоштовно надати допомогу з поданням позову та представленням у суді.

Якщо ви – ФОП

Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” передбачає, що за громадянами, призваними на військову службу під час мобілізації, державна реєстрація ФОП не припиняється.

Крім того, якщо вони не провадять підприємницьку діяльність, їм не нараховуються податки та збори і вони звільняються від сплати єдиного соціального внеску.Однак для цього потрібно написати заяву та додати копію військового квитка впродовж 10 днів після демобілізації.

Джерело: Юридичний факт