flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відключення від комунальних послуг за борги: Кабмін скасував мораторій

10 січня 2024, 09:38

Скасування мораторію від 24 березня 2022 року набуло чинності 30 грудня 2023 року.

Уряд ухвалив рішення скасувати мораторій на відключення користувачів від житлово-комунальних послуг через те, що збільшилися неплатежі. Про це повідомляють “Факти ICTV”.

Так, мораторій залишається чинним лише на територіях, де тривають бойові дії або в областях, які перебувають під тимчасовою окупацією. У решті областей споживачам знову будуть нараховувати пеню та штрафи у випадку злісної несплати за рахунками.

Голова Комітету Верховної ради з енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус розповів, що дисциплінованими платниками під час дії мораторію виявилися субсидіанти та пенсіонери.

“У той час як фінансово забезпечені громадяни почали зловживати нормами та накопичувати значні борги за електроенергію. Проблема полягає в тому, що ті люди, які можуть платити й мали б платити, особливо в такий складний період часу, не сплачували, розуміючи, що можна не сплачувати й за це нічого не буде”, – пояснив депутат.

Яка буде пеня (штраф) та строки їх сплати 

Обмеження (припинення) надання послуг здійснюється виконавцем відповідно до частини четвертої статті 26 закону “Про житлово-комунальні послуги”.

Штраф – у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення.

Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.

З цього приводу адвокат Олександр Босенко зазначив, що компанія, яка надає різні послуги, може зупинити або обмежити надання комунальної послуги своєму клієнту, якщо він не погасив борг за цю послугу протягом 30 днів після отримання попередження виконавця.

Попередження відправляється наступного робочого дня після закінчення строку оплати, визначеного законом чи угодою.

“Якщо взяти типові договори про надання житлово-комунальних послуг, граничний строк оплати встановлюється на 20 число поточного місяця за попередній. То з 21 числа вже йде нарахування пені за несплачену суму в попередньому періоді. Це не означає, що умовно на 5-10 день буде відбуватися одразу відключення, але виконавець в межах закону може і на перший день порушення направити листа, в якому буде вказана заборгованість та повідомлено, що якщо в певний період часу заборгованість не погаситься, абонента буде відключено від послуг”, – додав адвокат.

Джерело: Юридичний факт