flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Новий закон про відпустки набув чинності

26 грудня 2023, 10:38

Днями набув чинності закон №3494-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань”.

Даний закон прибирає колізії між нормами Кодексу законів про працю України та іншими актами законодавства, пояснюють у громадській організації “Юридична сотня”.

Так, даним документом передбачено право працівника на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, на виплату грошової компенсації за всі не використані ними дні щорічної відпустки.

У випадку призову працівника за його бажанням і на підставі поданої заяви йому компенсуються виплати за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки для працівників з дітьми або повнолітньою дитиною з інвалідністю підгрупи А I групи.

Згідно з законом, заява на грошову компенсацію за невикористану відпустку подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений через призов на військову службу.

Також передбачено новий вид відпустки тривалістю 60 робочих днів для військовослужбовців, звільнених у зв’язку з закінченням особливого періоду або демобілізацією.

“Закон передбачає конкретну підставу для звільнення з військової служби, тому, оскільки наразі процес демобілізації не відбувається, відпустка буде надаватися демобілізованим у майбутньому”, – зауважують юристи.

Також відповідно до змін у законі з дати набрання ним чинності педагогічним і науково-педагогічним працівникам скасовано збереження середнього заробітку під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації та на особливий період за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Щодо цивільних працівників, то їм надано відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 30 днів на рік. А у випадках епідемії, пандемії, самоізоляції або загрози збройної агресії, надзвичайних ситуацій може бути надано таку відпустку без обмеження строку.

Окрім цього, тепер роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якої відпустки (за винятком вагітності та пологів та відпустки для догляду за дитиною до трьох років) не лише при залученні його до робіт на об’єктах критичної інфраструктури, але й при виконанні завдань у сфері оборони або мобілізаційних завдань.

Джерело