flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Мін’юсті розповіли про особливості спадкування за законом

13 липня 2023, 13:32

У першу чергу право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, проте у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом та у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування одержують за законом.

У зв’язку з частими зверненнями щодо роз’яснень стосовно спадкування за законом у Міністерстві юстиції України вирішили розкрити дану тему.

Отже, у міністерстві зазначили, що право отримати спадок за законом мають:

  • у першу чергу – діти спадкодавця, зокрема зачаті за його життя та народжені після його смерті, а також той із подружжя, який його пережив, та батьки;
  • у другу чергу – рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;
  • у третю – рідні дядько та тітка спадкодавця;
  • у четверту – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини;
  • у п’яту чергу – інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

“Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них”, – зазначили у міністерстві.

Також там додали, що:

  • місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення стосовно спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів;
  • на підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі.

“Що стосується питань щодо предмету спадкування: суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини”, – зауважили у Мін’юсті.

Джерело: Юр. факт