flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як родичам зниклих безвісти на війні оформити пенсію – роз’яснення ПФУ

13 червня 2022, 13:17

Близькі люди зниклих безвісти за особливих обставин можуть оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Кабінет міністрів України опублікував роз’яснення Пенсійного фонду щодо пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який зник безвісти під час війни.

Отже, у ПФУ уточнюють – таку пенсію можуть отримати непрацездатні члени сім’ї, які перебували на утриманні годувальника, а саме:

  • дружина (чоловік), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або пенсіонерами;
  • діти, які не досягли 18 років (або діти, які навчаються чи діти-сироти – 23 років) чи старші, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • дружина (чоловік), один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу зниклого безвісти.

Щоб оформити пенсію, необхідно:

  • подати заяву після виникнення права на отримання такої пенсії;
  • додати до неї необхідні документи (стандартний пакет документів, перерахований на сайті ПФУ, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань або з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин).

Відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин” особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру досудових розслідувань або Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому законодавством, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.

Подати пакет документів можна:

  • або до обраного територіального органу Пенсійного фонду України;
  • або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) – скан-копії, які потрібно завірити за допомогою електронного підпису або електронної системи BankID.

Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника обчислюється на підставі наданих до заяви документів та не може бути нижчим за 100 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність на одного непрацездатного члена сім’ї, 120 % – на двох, 150 % – на трьох і більше.

Пенсію у зв’язку з втратою годувальника починають виплачувати через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Джерело: Юридичний факт