Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Позивач просила суд про внесення змін у свідоцтва про право на спадщину за законом та визнання права власності на нерухоме майно.
Позивач вказував на те, що в технічній документації на житловий будинок під літ. В-1 зазначено як складову частину житлового домоволодіння. Проте, будинок під літ. В-1 було побудовано її батьком за власні кошти та на підставі рішення міської ради депутатів трудящих, а тому не може бути об`єктом спільної власності та жодним чином впливати на розмір часток у домоволодінні.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, оскільки позивач обрала невірний спосіб захисту. Так суд зазначив, що внесення змін до належних їй свідоцтв про право на спадщину за законом не призведе до очікуваного нею результату, а саме реєстрації житлового будинку під літ. В-1, оскільки запис про даний будинок залишається в свідоцтві про право на спадщину за заповітом, належному відповідачу, який позивачкою не оспорюється.
Апеляційний суд змінив мотивувальну частину рішення суду.
Суд апеляційної інстанції вказав на те, що правила статті 1300 ЦК України врегульовують можливість внесення змін до свідоцтва про право на спадщину за умов відсутності спору між спадкоємцями. Якщо спору між спадкоємцями не існує, то питання про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину вирішує нотаріус за місцем відкриття спадщини за згодою всіх спадкоємців, що прийняли спадщину. У випадку ж відсутності такої згоди, тобто, за наявності спору, питання про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину на вимогу одного із спадкоємців вирішується судом. Оскільки позивач вимог до спадкоємців померлого не заявляла, а сама по собі вимога про виключення майна зі складу спадкового майна, на яке видано свідоцтво про право власності на спадщину, не є підставою для внесення змін до такого свідоцтва.
Касаційний цивільний суд ВС погодився з вирішенням спору судами попередніх інстанцій.
Суд звернув увагу, що фактично позовні вимоги особи зводяться до виключення житлового будинку літ. «В-1» зі складу майна, яке залишилося після смерті її батьків.
ВС вказав, що застосування статті 1300 ЦК можливо у випадку, коли після видачі свідоцтв про право на спадщину з'являться інші спадкоємці.
Оскільки виключення майна із складу спадкового майна, на яке видано свідоцтво про право не спадщину, не є підставою для внесення змін у свідоцтво про право на спадщину за законом у розумінні статті 1300 ЦК України, ВС дійшов висновку, що суди вірно відмовили в задоволенні позовних вимог про внесення змін у свідоцтво про право на спадщину та похідної вимоги про визнання права власності (постанова від 06.09.2021 у справі № 274/1166/19).