Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
21 грудня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 520/2226/19 залишив без задоволення касаційну скаргу працівниці, яка не надала роботодавцю жодного документу для підтвердження свого статусу одинокої матері.
Особа звернулася до суду з позовом до районної державної адміністрації, Відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань районної державної адміністрації про виплату середнього заробітку за весь час затримки розрахунків, про виплату компенсації втрати частини доходів, про відшкодування моральної шкоди.
Зазначала, що при її звільненні відповідачами неправомірно не здійснено виплату грошової компенсації за 20 днів невикористаної додаткової відпустки як одинокій матері, яка виховує дитину без батька та порушено строк розрахунку при звільненні.
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково, стягнуто грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку, як одинокій матері, яка виховує дитину без батька за весь період роботи та середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Апеляційним судом рішення скасовано – у задоволенні позовних вимог відмовлено з тих мотивів, що надані позивачкою свідоцтво про народження та судове рішення про розірвання шлюбу не свідчать достовірно про те, що батько дитини не брав участі у її вихованні, а тому не можуть однозначно підтверджувати наявність у позивачки статусу одинокої матері.
Розглянувши касаційну скаргу позивачки, яка наполягала, що нею було надано достатньо документів на підтвердження статусу одинокої матері, Верховний Суд вказав, що відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 р. № 9 одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама. Отже, основним критерієм для визначення статусу одинокої матері є: виховання та утримування дитини без участі батька. Одержання жінкою аліментів від батька дитини, ведення з ним спільного господарства позбавляє статусу одинокої матері.
Самого лише свідоцтва про розірвання шлюбу недостатньо, необхідно також підтвердити факт того, що батько справді не бере участі у вихованні дитини.
На підтвердження доводів про те, що позивачка є одинокою матір’ю, яка виховує дитину без батька, надано: свідоцтво про народження дитини, рішення суду про розірвання шлюбу, лист з загальноосвітньої школи, згідно зі змістом якого батько дитини за період навчання 5-6 класів її успіхами у школі не цікавився, батьківські збори не відвідував, з вчителями, класним керівником та директором школи не спілкувався. Також позивачкою долучено до справи пояснення сусідів позивача та довідку про склад сім’ї, відповідно до якої за адресою позивачки склад зареєстрованих осіб становить 2 особи.
Отже, Верховний Суд погодився з висновками суду апеляційної інстанції про те, що чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред’явити матері, що виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки. Тому для підтвердження права на зазначену відпустку в цьому випадку роботодавцю має бути пред’явлений будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.
Обов’язок оформлення таких документів лягає на працівника, а не на роботодавця. Однак, жодного документу для підтвердження свого статусу одинокої матері позивачка під час перебування на посаді не надавала, із заявою про надання такої відпустки не зверталася.
Отже, позивачкою не було надано беззаперечних, однозначних та достовірних доказів наявності статусу одинокої матері на час звільнення.